Скандал під час реклами: що ми обговорювали у 2019 році

Вероніка Кобзиста
6 min readJan 21, 2020

--

Розумні люди кажуть, що читачі люблять рейтинги. Ну якщо так, то я зібрала для вас найяскравіші і найбільш обговорювані скандали 2019 року.

В умовний рейтинг увійшли три рубрики: політичні скандали, сексизм detected та голову з плечей — рубрика про тих, хто залишив свою посаду, не зумівши впоратися з кризою.

Політичні скандали

На початку року найбільш обговорюваною темою стало розслідування Bihus.Info з приводу причетності найближчого оточення Петра Порошенка до корупції в оборонній сфері. За даними розслідування син першого заступника секретаря РНБО Олега Гладковського — Ігор Гладковський (в минулому Свинарчуки) протягом 2016–2017 років контрабандою поставляли оборонним підприємствам України російські деталі. Поставки відбувалися через фірми-прокладки за завищеними в 2–4 рази цінами. Розмір розкрадань оцінили в більш ніж 250 млн грн.

Наслідком скандалу став масовий флешмоб #свінарчукгейт. Він вийшов за межі онлайн-обговорення у ЗМІ і соціальних мережах і вилився у вуличні акції протесту. Як результат — розслідування Bihus.Info істотно обвалило рейтинг кандидата Порошенка напередодні президентських виборів.

Ще один скандал, або навіть низка скандалів, пов’язані з телеграм-каналом Джокер. Український пранкер не дає спокійно спати монобольшості вже кілька місяців. Він викладає скандальні листування з членами парламенту та державними діячами, провокуючи їх видавати конфіденційну інформацію і збирати компромат на колег. Жертвами Джокера вже стали глава комітету охорони здоров’я Михайло Радуцький, депутати Микола Тищенко та мер Чернігова Владислав Атрошенко. У правлячій партії серйозно стурбовані тим, як уберегти себе від зливів шахрая.

Здається, у депутатів з’явилася унікальна можливість пройти курс з антикризових комунікацій в експрес-режимі.

Замикає трійку політичних скандалів опублікована стенограма розмови Зеленського з Дональдом Трампом. У ній Трамп недвозначно просить нашого президента сприяти розслідуванню справи проти компанії Burisma, де фігурує Хантер Байден — син демократа і головного суперника Трампа на виборах Джо Байдена. Після появи тексту розмови двох голів держав у США ініціювали процедуру імпічменту Трампа, а Зеленський опинився в епіцентрі міжнародного скандалу.

Сексизм detected

Незважаючи на досить розвинену в Україні культуру реклами та креативу, ми досі часто стаємо свідками печерного сексизму. Об’єктиваційні образи, апеляція до насильства та стереотипи про роль жінки постійно з’являються у рекламних компаніях українських брендів. Але в моєму рейтингу компанії, які не тільки потрапили у кризу через сексизм, але й своїми діями значно погіршили своє становище.

Відкриває наш хіт-парад компанія Київхліб. Все почалося з публікації в акаунті Instagram @kyivhleb_official фото оголених жіночих грудей.

Про цей “креатив” на своїй сторінці у фейсбуці написала заступник гендиректора Ligamedia Світлана Котенєва. У коментарях під постом Київхліб швидко спростував інформацію про свою причетність до фото. Мовляв, у нас ніколи не було інстаграма, це не ми.

“Київхліб — солідна компанія, а фейки завжди хтось робить, щоб насолити. Все банально “, — написала в Facebook менеджер зі зв’язків з громадськістю Київхліба Тетяна Хауха.

Все б нічого, але на цьому Тетяна не зупинилася та почала надсилати всім компаніям, де Наталя є співзасновником, повідомлення, що вона “цілий день писала повідомлення з антирекламою компанії Київхліб”. Мовляв, прийміть заходи.

Здається, коммунікаційники Київхліба обрали стратегію “кращий захист — це напад” і вирішили насолити всім розповсюджувачам “фейку”. Не найкраща тактика, не найкраща.

Другий кейс дуже схожий на старті з попереднім. Пельменна на Бессарабці опублікувала в своєму інстаграм-акаунті провокаційні фото.

Але, замість очікуваного хайпу, отримала звинувачення у сексизмі. Заголовки у ЗМІ, фейсбук-обговорення і заклики блогерів скаржитися на сексистський контент спонукали креативників на нестандартний крок.

Вони вирішили “перевзутися у повітрі”, змінивши підписи під фото на пости про проблему сексизму та наркозалежності. Креативники вийшли із заявою, ніби таким провокаційним способом намагалися привернути увагу громадськості до актуальних проблем. На жаль, людей, які оцінили соціальну кампанію пельменів виявилося небагато. Користувачі побачили у такому кроці лише недолугий спосіб зам’яти конфлікт, що розгорівся.

Замикає трійку сексистських скандалів знову Володимир Зеленський. За час, що він на посаді президента України, його неодноразово було звинувачено у сексизмі. Але виступ Володимира Олександровича на саміті у Франції викликав справжнє обурення.

“Завжди було уявлення у всьому світі, що Україна, це, в першу чергу, сільське господарство, це шахти, це металурги. А туристи говорили, що в Україні дуже красиво, дуже смачно і дуже красиві люди, особливо жінки. Так, все це тобто, і воно залишається нашим брендом “

Слова про те, що український жінки є частиною туристичного бренду України обурили суспільство. У мережі миттево з’явилися пости з хештегом #я_тобі_не_бренд, #янебренд, #янетурістічнійбренд. Зеленського охрестили “типовим homo soveticus, для якого жінка — це або функція (борщ, прибирання), або сексуальний об’єкт (попа, сіськи,” туристичний бренд “)

Голову з плечей

Почнемо із заступника міністра інфраструктури України Олександри Клітіної. Скандал розгорівся після публікації запису розмови депутатів Слуги народу, де згадувалося, що Олександра отримала посаду “через ліжко”. Після цього пранкер Джокер виклав листування з Клітіною, де вона скаржиться на “складність” роботи з міністром Владиславом Кріклієм і дає згоду зібрати компромат на свого начальника.

Замість того, щоб дати чіткий коментар щодо кризи, Клітіна звинуватила журналістів у “неадекватності”, а листування назвала “маніпуляцією”.

Після цього чиновницю звільнили з посади. Як прокоментував Криклій: “щоб не створювала хайп”.

Про другий кейс я вже писала раніше. Мова про Євгенію Пліхіну, заступника головного редактора Cosmopolitan Україна. Суть скандалу полягала пості Євгенії, який стосувався похорону, випадковим свідком якого вона стала. Пліхіна сатирично висміяла похоронну процесію, де учасників “попросили зробити співчутливі вирази обличчя”.

Ховали в цей день полковника спецпідрозділу СБУ “Альфа” Дениса Волочаєва. Героя України, який загинув на Донбасі.

Реакція громадськості не забарилася. На Пліхіну полилася хвиля обурення, звинувачень у глузуванні над смертю воїна, який захищав цілісність України, та гнівні коментарі про “недалекість” вчинку замредакторки.

Евгенія Пліхіна в якості реакції видалила свою сторінку у фейсбуці. Журнал приніс вибачення читачам і оголосив, що Євгенія звільнена зі своєї посади.

А вишенькою на нашому скандальному торті стає народний депутат Богдан Яременко. До скандалу він очолював парламентський комітет з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва.

Журналісти сфотографували його листування з проститукою під час засідання Верховної Ради. Але замість вибачень, Богдан Васильович заявив, що листування фейкове і створене для того, аби спровокувати журналістів.

Коли у легенду не повірили, Яременко почав погрожувати журналістам кримінальною відповідальністю за публікацію особистих листувань. Чи варто говорити, що ЗМІ це не сподобалося і скандал спалахнув з новою силою.

В результаті народний депутат отримав нищівний удар по репутації і пішов з поста голови Комітету.

--

--

Вероніка Кобзиста

Медіаменеджерка державних проєктів та політичних лідерів